Czy jest jakieś ćwiczenie logopedyczne, które można wykonać szybko, a przy tym daje dużo pozytywnych efektów dla narządów mowy Twojego dziecka? Oczywiście, że tak! Chodzi rzecz jasna o kląskanie! W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy na czym polega to ćwiczenie. Podpowiemy jak poprawnie ćwiczyć razem z dzieckiem. Ponadto dowiecie się jakie korzyści dla Waszej pociechy może przynieść kląskanie…

Co się dzieje podczas kląskania

W trakcie prawidłowo wykonywanego kląskania pracują przede wszystkim mięśnie żuchwowo-gnykowe. To one powinny sprawiać, że dolna część jamy ustnej podnosi się do podniebienia twardego. Język z kolei robi się płaski i przykleja do podniebienia z trzech stron. W tym momencie następuje tzw. zwarcie przodu języka tuż za górnymi zębami. Boki języka przylegają do dziąseł i wewnętrznej strony zębów. Dochodzi także do zwarcia tylnej części języka.

Prawidłowe kląskanie

Ważna uwaga dla rodziców, którzy zaczną z dziećmi ćwiczenia kląskania. W pierwszym etapie dziecko może wykonywać ćwiczenie niepoprawnie. Najczęściej ma to związek z zaburzeniami tzw. czynności prymarnych lub artykulacji. Ocenę tego należy pozostawić logopedzie, który dokona diagnozy. Często spotykanym przypadkiem, który wpływa na nieumiejętność prawidłowego kląskania, jest zbyt krótkie wędzidełko. Fachowa nazwa tego stanu to ankyloglosja. W jej wyniku dziecko nie może sięgnąć językiem do podniebienia. Podczas kląskania jego przednia część zawija się w charakterystyczny sposób do góry. Zawinięta część języka uderza wtedy o podniebienie. Efekt jest bardzo podobny do prawidłowo wykonywanego ćwiczenia. Niemniej jednak podczas dokładnej obserwacji można łatwo stwierdzić, że dźwięk oraz ułożenie języka są nieprawidłowe.
Często można spotkać się z przypadkiem dzieci, u których pionizacja języka przebiega bardzo wolno lub w ogóle. Wówczas ćwiczenie kląskania nie ma racji bytu. Dziecko nie będzie w stanie go powtórzyć. Najczęściej w takich przypadkach ćwiczenia zaczyna się od mlaskania i ssania.

Efekt prawidłowego kląskania

Prawidłowe kląskanie przede wszystkim wzmacnia napięcie mięśniowe w obrębie kompleksu ustno-twarzowego. Ponadto wzmacnia mięśnie żuchwowo-gnykowe, które mają udział w procesie pionizacji języka. Podczas prawidłowego kląskania wzmacnia się prawidłowa artykulacja. Ćwiczenie także wpływ na poprawne oddychanie oraz pozycję języka w trakcie pierwszej fazy połykania.

Dziecko nie potrafi kląskać

A co w sytuacji jeśli dziecko nie jest w stanie kląskać? Powodów tak naprawdę może być kilka. Jednym z nich jest wspomniane wcześniej skrócone wędzidełko języka. Kolejnym może być obniżone napięcie mięśniowe oraz wady anatomiczne. Niemniej jednak w każdym przypadku diagnoza powinna być wykonana przez logopedę, który wskaże przyczynę i zaleci odpowiednie ćwiczenia

Nauka kląskania

W jaki sposób nauczyć dziecko kląskania? Najłatwiej jest zacząć od mlaskania. Wszystkie ćwiczenia najlepiej jest wykonywać przed lustrem. Trzeba najpierw pokazać dziecku płaski język położony na dnie jamy ustnej. Następnie powoli pokazać jak wykonuje się mlaskanie. Jeśli naśladowanie sprawia dziecku problemy pod język można podłożyć szpatułkę, płaską łyżeczkę lub po prostu palec. Za jego pomocą należy unosić język w kierunku podniebienia. Po kilku próbach trzeba poprosić dziecko, aby spróbowało powtórzyć ćwiczenie samodzielnie unosząc język na szpatułce. Kiedy zacznie się to udawać warto zacząć prezentować mu kląskanie zachęcając do naśladowania.
Kląskanie ma same korzyści. O tym należy pamiętać! Ćwiczenie jest szybkie, krótkie i można wykonywać je praktycznie wszędzie. Warto to robić!